Vacov - Jihočeská vesnice roku 2024

Vacov - Jihočeská vesnice roku 2024


Vacov na Prachaticku se stal Vesnicí roku Jihočeského kraje 2024. Tradiční dobrou zprávu i se srdečnou gratulací telefonoval náměstek hejtmana Pavel Hroch starostovi Františku Čtvrtníkovi v pátek 24. května.
Pro obec s téměř patnácti sty obyvateli se jedná o premiérový titul.Moment překvapení se u starosty rázem proměnil ve velkou radost. „Jaké mám první dojmy? Musím se přiznat, že mi až dojetím vytryskly slzy. Hrozně moc děkuji všem. Vám i hodnotící komisi, moc si toho vážíme,“ neskrýval po telefonu dojetí starosta Čtvrtník. Překvapení pro něj bylo o to větší, že se do soutěže přihlásil Vacov vůbec poprvé. Za držitelem vítězné Zlaté stuhy obsadila stříbrnou příčku obec Čepřovice na Strakonicku a bronz si odnesla obec Chlumany na Prachaticku. Do letošního 28. ročníku této soutěže se přihlásilo celkem 14 obcí.

Velký úspěch Vacova byl překvapením i pro náměstka hejtmana Pavla Hrocha, který má rozvoj venkova ve své gesci. „Nebývá zvykem, že ten, kdo se poprvé přihlásí, hned zvítězí. Ale je to dobře, protože to může být velkou motivací pro další obce. Alespoň vidí, že se nemají čeho bát, že mají určitě co ukázat,“ uvedl náměstek Hroch a popřál Vacovu co nejvíc úspěchů v celostátním kole soutěže.

A jaký je podle náměstka Hrocha recept na dobré umístění v soutěži? „Aspektů je více, ale ve stručnosti by se daly shrnout do pěti „H“. Nesmíme zapomínat na historii a na památku předků, to je HŘBITOV, aby byl hezky upraven, aby byla HOSPODA v obci, protože to je kulturní středobod dění. Velmi důležité je, aby měla obec v pořádku HLAVNÍ DOKUMENTY, jako je územní plánování, rozvojová strategie, aby byly HUMNA vždy upravená, protože i za obcí je život. No, a pak to jsou volnočasové aktivity, a to je HŘIŠTĚ pro děti a další a další. Je to jenom jeden krátký výčet, protože těch aspektů, které musí komise hodnotit je více,“ nastínil náměstek Hroch důvody, proč se letos rozhodla 11členná hodnotící komise právě pro Vacov.

Podle náměstka hejtmana je i díky soutěži o Vesnice roku jihočeský venkov nejen stále krásnější, ale i kvalitním místem pro život a nikoli jen nějakým skanzenem.

Slavnostní vyhlášení Vesnice roku Jihočeského kraje je pak na programu 19. července ve vítězné obci – Vacov. Ta zároveň postupuje do celostátního finále.

Přehled dalších ocení pro obce
• Modrá stuha – za společenský život - Besednice, okres Český Krumlov
• Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu - Chrášťovice, okres Strakonice
• Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí - Mičovice, okres Strakonice
• Fialová stuha - inovativní obec - Svatá Maří

Cena naděje pro živý venkov – za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích
Obec: Roseč, okres Jindřichův Hradec

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova:
• Kategorie B: Obnova, či rekonstrukce staveb venkovské zástavby - Mičovice – za obnovu restaurace s kulturním zázemím
• Kategorie C: nové venkovské stavby - Adamov, okres České Budějovice za výstavbu Multifunkční budovy občanské vybavenosti

Diplom za vesnickou knihovnu Jihočeského kraje 2024 - Vacov, okres Prachatice
Diplom za vzorné vedení obecní kroniky - Nerestce, okres Písek
Diplom za kvalitní květinovou výzdobu v obci, Fulínova cena - Římov, okres České Budějovice
Diplom za podporu sportovních aktivit v obci - Osek, okres Strakonice
Diplom za obnovu a péči o krajinné prvky - Hlavatce, okres České Budějovice
Diplom za příkladnou spolupráci obce se školou - Svatý Jan nad Malší, okres České Budějovice

Čestné uznání - Osek – paní Vačkářová za sepsání historie Obce Osek